
Apikultura ili pčelarstvo grana je poljoprivrede koju zaista treba čuvati i raditi na tome da se učini sve kako bi se ona održala i rasla. U današnjem članku donosimo vam koje su to potencijalne zdravstvene prednosti pčelinjih proizvoda, uključujući med, propolis i matičnu mliječ.
Prirodni med se sastoji od 82,4% ugljikohidrata, 38,5% fruktoze, 31% glukoze, 12,9% ostalih šećera, 17,1% vode, 0,5% proteina, organskih kiselina, multiminerala, aminokiselina, vitamina, fenola i bezbroj drugih sporednih spojeva.
Propolis je općenito poznat kao “pčelinji ljepilo”, što je generički naziv koji se odnosi na smolastu tvar koju pčele nakupljaju iz različitih vrsta biljaka. Propolis služi za brtvljenje rupa i pukotina te za rekonstrukciju pčelinjaka. Također se koristi za zaglađivanje unutarnje površine košnice, zadržavanje unutarnje temperature košnice (35°C), sprječavanje vremenskih uvjeta i invazije grabežljivaca.
Matična mliječ, bijela i viskozna tvar nalik na mliječ, oblik je izlučevine hipofaringealnih i mandibularnih žlijezda pčela radilica. Poznata je i kao “superhrana” koju konzumira isključivo pčelinja matica.
Matična mliječ je također hrana ličinkama medonosne pčele nakon izleganja. Rojalaktin je glavni spoj u matičnoj mliječi koji omogućuje morfološko mijenjanje ličinke u pčelinju maticu.
U nastavku vam donosimo pregled učinaka meda, propolisa i matične mliječi na zdravlje prema istraživanjima i studijama.
Med:
- Liječenje rana
- Dječji dermatitis
- Dijabetički čir na stopalu
- Gastrointestinalni (GI) poremećaj
- Oralno zdravlje
- Faringitis i kašalj
- Gastroezofagealna refluksna bolest
- Dispepsija, gastritis i peptički ulkus
- Gastroenteritis
- Zatvor i proljev
- Bolesti jetre i gušterače
- Metaboličko i kardiovaskularno zdravlje
- Rak i onkogeneza
Propolis:
- Gastrointestinalni poremećaj
- Ginekološka njega
- Oralno zdravlje
- Onkološko liječenje
- Dermatološka njega
- Prehlade
Matična mliječ:
- Reproduktivno zdravlje
- Neurodegenerativne i bolesti starenja
- Zarastanje rana
Kao što vidimo pčelinji proizvodi se mogu razviti u moćna apiterapeutska sredstva. Vrlo su bogati aktivnim komponentama kao što su flavonoidi, fenolna kiselina, fenolni spojevi, terpeni i enzimi, koji imaju biološke funkcije u prevenciji nekih bolesti i promicanju dobrog zdravlja.
Važno je napomenuti da ovi proizvodi iako imaju blagotvorne učinke, med obiluje šećerima i osobe sa šećernom bolesti moraju biti oprezne u konzumaciji istog i posavjetovati se s liječnikom prije upotrebe. Isto vrijedi i za osobe s alergijama, astmom i kontaktnim dermatitisom.